Την Κυριακή 13/04/2014 ο Π.Σ.Κ. «Θράκας Ιππέας» συμμετείχε στον ποδηλατικό αγώνα δρόμου στην περιοχή πικρολίμνης. Ο αγώνας περιελάμβανε τρεις γύρους της λίμνης συνολικού μήκους 75χλμ. Η παρουσία της Κομοτηνής ήταν έντονη αφού η συμμετοχή μας περιελάμβανε 14 αθλητές που κάλυπταν όλες τις κατηγορίες από παίδες μέχρι κατηγορία master. Οι συνολικές συμμετοχές άγγιξαν τις 220 . Επίσης οι διακρίσεις για τον σύλλογο ήταν εξαιρετικές αφού στις κατηγορίες παίδων , εφήβων , 40+ οι αθλητές μας ήταν μέσα στην εξάδα. Η πιο σημαντική διάκριση ήταν η κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κατηγορία γυναικών με την Γαραγάνη Βάσω. Παρόλο που ξεκίνησε να ασχολείται με την αθλητική ποδηλασία μόλις 6 μήνες κατέκτησε την τρίτη θέση. Η επιμονή και η πίστη της την έφεραν σε εξαιρετική θέση στην τελική κατάταξη ξεπερνώντας και πολλούς άντρες. Το παράδειγμα της ίσως αποτελεί το καλύτερο παράδειγμα ότι η αθλητική ποδηλασία δεν είναι μόνο αντρικό άθλημα αλλά ένα άθλημα πίστης στον στόχο ανεξαρτήτως φύλου . Τέλος να ευχαριστήσουμε και όλους τους συνοδούς για την αμέριστη συμπαράσταση τους.