Τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδος γνώρισε στην Θεσσαλονίκη ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας. Οι «πράσινοι» του Έβρου αν και προσπάθησαν μέχρι τέλους, έχασαν με 3-2 (26-24, 17-25, 25-23, 21-25, 15-12) από την ΜΕΝΤ που πλέον θα αντιμετωπίσει τον Άρη στην φάση των «16».
Η πρώτη φετινή ήττα του ΑΟΟ σε επίσημο παιχνίδι έφερε ταυτόχρονα και τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο Ελλάδος.
Ένας αποκλεισμός που μπορεί να μην φέρνει την καταστροφή, ωστόσο αφήνει αρκετή πικρία σε όλους μιας και η 3η τους επίσκεψη στην Θεσσαλονίκη για τον θεσμό του Κυπέλλου (μετά την Ελπίδα Αμπελοκήπων και τον Νέστωρα) αποδείχθηκε και… φαρμακερή.
Σε ένα παιχνίδι όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες και το τάϊ-μπρέϊκ οι «πράσινοι» έχοντας εκτός αποστολής τον Ηλία Γραμματικόπουλο έχασαν από την ΜΕΝΤ και πλέον επικεντρώνουν την προσοχή τους στο πρωτάθλημα της Α2 και το στόχο της ανόδου.
Στο κλειστό της Τούμπας η ΜΕΝΤ κατάφερε να πάρει τη νίκη και να σφραγίσει το εισιτήριο της πρόκρισης προς τους «16» του θεσμού, ωστόσο αφήνουν τους Εβρίτες με πολλά παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο της αναμέτρησης που έπαιξε «έδρα» σε αρκετά σημεία του αγώνα.
Το πρώτο σετ του αγώνα έδειξε και το τι θα επακολουθούσε αφού οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο και στο τέλος οι γηπεδούχοι του Σπύρου Γκολίτση με το 26-24 έκαναν το 1-0 και απέκτησαν το προβάδισμα.
Οι «πράσινοι» ανέβασα την απόδοσή τους κατακόρυφα στο δεύτερο σετ, πίεσαν από το σερβίς και με καλή υποδοχή και επίθεση έφθασαν εύκολα στην ισοφάριση με το 17-25.
Η ΜΕΝΤ στο επόμενο σετ βελτίωσε την υποδοχή της και με αποτελεσματικές επιθέσεις μετά το 14-14 απέκτησε μια μικρή διαφορά και στο τέλος με το 25-23 έκανε το 2-1.
Στο τέταρτο σετ οι Εβρίτες του Παναγιώτη Τσιακμάκη φρόντισαν να μειώσουν τα λάθη τους και με καθαρό μυαλό στην επίθεση να φθάσουν στο 21-25 στέλνοντας τον αγώνα στο τάϊ-μπρέϊκ.
Εκεί η ΜΕΝΤ έδειξε περισσότερο συγκεντρωμένη καθώς ξέφυγε με 5-0 και 6-3 δημιουργώντας διαφορά ασφαλείας…
Οι παίκτες του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας προσπάθησαν να μαζέψουν την διαφορά και μάλιστα να ισοφαρίσουν σε 10-10, ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης με το 15-12 κέρδισε στο νήμα τους Θρακιώτες πανηγυρίζοντας την πρόκριση προς τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος…
ΜΕΝΤ (Σπύρος Γκολίτσης): Σάκογλου 24 (1 άσος, 21/41 επ., 57% υπ., 2 μπλοκ), Πιπέργιας 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Γεροβασιλείου 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ), Δημητριάδης 17 (16/38 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Αντιφάκος 8 (2 άσοι, 4/11 επ., 2 μπλοκ), Βέλος 8 (1 άσος, 5/19 επ., 2 μπλοκ), Μελιδώνης (λ, 58% υπ.), Ναζίρης, Τσακογιάννης, Χρυσάφης 4 (4/8 επ., 75% υ π.), Παπαπαναγιώτου, Πατσινακίδης
Α. Ο. Ορεστιάδας (Παναγιώτης Τσακμάκης): Κεμανετζής 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Χουσίδης 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Καψαλιάρης 2 (2 μπλοκ), Αρχοντίδης 12 (1 άσος, 10/29 επ., 47% υπ., 1 μπλοκ), Βλασακίδης 12 (9/19 επ., 73% υπ., 3 μπλοκ), Κουλαξίδης 21 (20/42 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης (λ, 60% υπ.), Προδρομίδης, Λαχτάρας, Νένογλου.