σκάκιΟι αθλητές και οι αθλήτριες του σκακιστικού τμήματος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την περίοδο των Χριστουγέννων συμμετείχαν στις πιο δυνατές   διοργανώσεις σκάκι  της Περιφέρειας Α.Μ.Θ.   και κατέκτησαν 8 μετάλλια !!!

1)  31ο  Κύπελλο Χριστουγέννων Καβάλας (από  26  έως 30 Δεκεμβρίου 2014), ο Εθνικός κατέκτησε 2 Κύπελλα σε 1η και 2η θέση. Συμμετείχε με 5 αθλητές τον Νάσο Κωνσταντίνο, Μπλίτσα Ορέστη, Κούτλα Νικόλαο, Μπλίτσα Άρτεμις και Κούτλα Αντιγόνη .

-Στον Β΄ Όμιλο Παμπαίδων έως 10 ετών δεύτερος νικητής στην γενική βαθμολογία ο Κούτλας Νικόλαος με 5/6 και του απονεμήθηκε το Κύπελλο της 2ης θέσης.

-Στο ίδιο Όμιλο η Μπλίτσα Άρτεμις αναδείχθηκε καλύτερο κορίτσι στην κατηγορία Κ8, και την απονεμήθηκε το Κύπελλο ενώ την γενική βαθμολογία κατέβαλε την 6η θέση με 4/6 σε ισοβαθμία με την 4 και 5 θέση. Την 8η θέση μεταξύ 21 αθλητών κατέβαλε η Αντιγόνη Κούτλα με 3/5.

Στον Α Όμιλο ο Νάσος Κωνσταντίνος κατέβαλε την 13η θέση με 3/6 και ο Ορέστης Μπλίτσας την 19 θέση με 2/6  μεταξύ 26 αθλητών.

2) 4ο Χριστουγεννιάτικο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκάκι  ΓΑΣ Σπάρτακος  Διδυμοτείχου  (από 26  έως 28 Δεκεμβρίου 2014)  ο Εθνικός κατέκτησε 2 μετάλλια και  συμμετείχε με 3 αθλητές τον Βαλλιάνο Γεράσιμο,  Παπαναστασίου Νεκτάριο, Βαρσαμούδη Ιωάννη .

-Στην γενική βαθμολογία ο Βαλλιάνος Γεράσιμος ήταν 1ος με 4,5/5 και του απονεμήθηκε το χρυσό μετάλλιο , ο Παπαναστασίου Νεκτάριος ήταν 3ος με 4/5 και του απονεμήθηκε το χάλκινο μετάλλιο και ο Βαρσαμούδης Ιωάννης 4ος με 3,5/5 μεταξύ 25 αθλητών.

3) 5ο   ατομικό τουρνουά (Rapid) του ΑΟ  Ορεστιάδος (4 Ιανουαρίου 2015) ο Εθνικός  κατέκτησε 4 μετάλλια και συμμετείχε με 12 αθλητές και αθλήτριες.

Στο Α΄ Γκρούπ συμμετείχαν  ο Γιάκατης Θεόδωρος, Χρυσάφης Ιωάννης, Βαλλιάνος Γεράσιμος και ο  Βαρσαμούδης Ιωάννης .

-Στην γενική βαθμολογία ο Γιάκατης Θεόδωρος στην 1η θέση ήταν ισόβαθμος 4,5/5 με τον Ατανάσοφ Μαργαρίτη και με τα κριτήρια μπούχοτς κατέλαβε  την 2η θέση και του απονεμήθηκε το αργυρό μετάλλιο.

-Στην κατηγορία Κ16 ο Βαλλιάνος Γεράσιμος ήταν 1ος και του απονεμήθηκε το χρυσό μετάλλιο , ενώ στην γενική κατάταξη κατέβαλε την 4η θέση με 3,5/5.

Στην ίδια κατηγορία την  5η θέση στην γενική κατάταξη κατέβαλε ο Βαρσαμούδης Ιωάννης με 3,5/5 και την 14η θέση με 3/5 ο Χρυσάφης Ιωάννης, μεταξύ 32 αθλητών.

-Στο Β΄ Γκρουπ για παιδιά, συμμετείχαν  ο Κούτλας Νικόλαος, Παντελίδης Κωνσταντίνος, Κούτλα Αντιγόνη,  Περιστέρης Αλέξανδρος, Σοπαλίδη Ίρις, Ρουμελιώτης Κωνσταντίνος, Ρουμελιώτη Νέλη και  Κούτλα Μαρία .

-Στην γενική βαθμολογία ο Κούτλας Νικόλαος ήταν 2ος με 4/5 και του απονεμήθηκε το αργυρό μετάλλιο .

-Στην κατηγορία Κ8 ο Παντελίδης Κωνσταντίνος ήταν  1ος  με 4/5  και του απονεμήθηκε το χρυσό μετάλλιο .

-Στην ίδια κατηγορία την 9η θέση κατέβαλε η Σοπαλίδη Ίρις με 3/5, την 12η θέση η Κούτλα Αντιγόνη με 3/5, την 15η θέση η Κούτλα Μαρία με 2,5/5 , την 16η θέση ο Περιστέρης Αλέξανδρός με 2/5, την 19η θέση ο Ρουμελιώτης Κωνσταντίνος με 2/4, την 20η θέση η Ρουμελιώτη Νέλη με 2/5  μεταξύ 27 αθλητών.

4) Πανελλήνιο Ατομικό  Πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων  (K18-K20)  που πραγματοποιήθηκε στην Καβάλα, το χρονικό διάστημα από 2 έως 8 Ιανουαρίου 2015, στην κατηγορία Κ18  ο Εθνικός συμμετείχε με τον 12 χρόνο Μπλίτσα Ορέστη και την 7 χρόνη  Μπλίτσα Άρτεμις.

Οι αθλητές μας αναμετρήθηκαν με πολύ έμπειρους σκακιστές, έχοντας όμως  πολύ καλή παρουσία και αποκομίζοντας  πολύ σημαντικές εμπειρίες από τους αγώνες.

Στους Εφήβους Κ18 ο Ορέστης Μπλίτσας κατέβαλε την 24η θέση με 3,5/9 μεταξύ 32 αθλητών και κέρδισε 51,2 ΕΛΟ!

-Στις Νεάνιδες Κ18 η μόλις 8 ετών Άρτεμις Μπλίτσα δεν κατάφερε νίκη, είχε όμως το κουράγιο να αναμετρηθεί σε 9 γύρους με έμπειρες με αρκετά μεγαλύτερες αθλήτριες από όλη την Ελλάδα.

Το Δ.Σ. και τα μέλη του Σκακιστικού Τμήματος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, σας εύχονται ολόψυχα σε όλους εσάς και τις οικογένειές σας, ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος με υγεία, ευτυχία