Ο Εθνικός επιβλήθηκε το Παναθηναϊκού. Το σκορ του 2ου σετ, θυμίζει ημίχρονο αγώνα καλαθοσφαίρισης και δείχνει το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.
Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του με 3-0 (26-24, 40-38, 25-18) σετ τον Παναθηναϊκό στο κλειστό της Κυψέλης, σε μια αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Volley League.
Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη κατάφερε να πάρει τους τρείς πρώτους βαθμούς της εκτός έδρας, σε μια δυνατή αναμέτρηση με πολλές ανατροπές ειδικά στο δεύτερο σετ, όπου οι δυο ομάδες έφτασαν τους 78 πόντους προκειμένου να καθαρίσουν το σετ. Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Στέλιος Καζάζης, ξεκίνησε τον Κάρλος Μορέιρα στο δεύτερο σετ, αλλά παράλληλα είχε μια απώλεια, τον τραυματισμό του Γιάννη Μαδούρα, ο οποίος αποχώρησε στα μέσα του δεύτερου σετ, αφού υπέστη ράγισμα και θα υποβληθεί σε μαγνητική εξέταση.